Informacje
Aktualności

Czy wiesz, że...

Nella Rubinstein - żona artysty jest autorką legendarnej książki kucharskiej "Nela's Cookbook", wydanej w Nowym Yorku w 1983 roku. W Polsce wydana pod tytułem "Kuchnia Neli" /pełna wersja z roku 2001 wydawnictwo Muza/. Książka ta jest zapisem upodobań kulinarnych Mistrza i bohemy artystycznej Nowego Jorku, Los Angeles oraz Paryża. "Nela's Cookbook" stanowi zródło inspiracji dla wielbicieli talentu i sztuki życia Artura Rubinsteina.

Informacje Drukuj
Informacje - Chór żeński

CHÓR ŻEŃSKI OSM II ST. W BYDGOSZCZY
POD DYREKCJĄ ALEKSANDRY GRUCZA - ROGALSKIEJ


 
Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. pod dyrekcją Aleksandry Grucza – Rogalskiej
działa od września 1999 roku.
 
  Chór koncertuje dla szerokiego środowiska bydgoskiego i województwa kujawsko – pomorskiego. Zaprezentował się także kilkakrotnie w Łodzi, Toruniu, Inowrocławiu, Koszalinie, Lutomiersku, Ostrowie Wielkopolskim, Radziejowicach k/Warszawy, Rumii i Wejherowie oraz w Neuchatel (w Szwajcarii). 

  Wielokrotnie śpiewał na różnych uroczystościach w Filharmonii Pomorskiej, Operze Nova, Kościele Św. Trójcy, Bazylice p.w. Św. Wincentego a’ Paulo i Katedrze p.w. Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, wykonując program a cappella lub formy wokalno-instrumentalne wspólnie z Chórem Męskim Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Lutomiersku i z towarzyszeniem różnych orkiestr symfonicznych. Zespół posiada rozbudowany repertuar od epoki renesansu do współczesności, liczący ok.170 kompozycji.


   W marcu 2001 roku chór wziął udział, jako zespół doświadczalny, w IV Wydziałowym Konkursie Dyrygentów Chóralnych, który odbył się w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W grudniu 2009 roku, w Filharmonii Pomorskiej, chór był współwykonawcą koncertu muzyki filmowej wraz z Elżbietą Towarnicką (sopran), aktorem Janem Nowickim oraz zespołem instrumentalnym Konrada Mastyło. Podczas XVIII Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2011 w Toruniu wraz z Europejską Orkiestrą Festiwalową pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa chór wziął udział w prawykonaniu polskim VI Symfonii Mieczysława Weinberga, z którego powstały płyty CD i DVD.

Chór zdobył m.in. następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych i nagrodę specjalną za najlepszy debiut w Konkursie „ O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego” w Toruniu (2000), III miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na IV Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”(2001), II miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na VII Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”(2004), II miejsce na Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych Regionu Kujawsko – Pomorskiego w Inowrocławiu (2005), I miejsce w kategorii chórów jednorodnych i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni kompozytora Jana Trepczyka na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie(2006), I miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na IX Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2006), II miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na V Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel canto” w Ostrowie Wielkopolskim (2008), Udział w finale Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchatel w Szwajcarii (2008), II miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na XI Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2008), II miejsce w kategorii chórów szkół muzycznych II st. na XIII Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2010).

Od 2000 roku Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy współpracuje z Chórem Męskim Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Lutomiersku, który prowadzi ks. dr hab. Kazimierz Dąbrowski. Chóry te wykonują wspólnie formy wokalno-instrumentalne z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PZSM w Bydgoszczy, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Koszalińskiej, Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej „Pro Arte” oraz „Sinfonii Juventus”.

Chór miał zaszczyt koncertować wraz z wybitnymi wokalistami – solistami: Anną Fabrello, Bożeną Harasimowicz, Elżbietą Towarnicką, Antoniną Kowtunow, Karoliną Sikorą, Katarzyną Oleś – Blachą, Piotrem Kusiewiczem, Leszkiem Skrlą, Wojciechem Pospiechem, ks. Robertem Kaczorowskim, Marcinem Pomykałą i Szymonem Kobylińskim oraz dyrygentami: Tadeuszem Wojciechowskim, Szymonem Kawallą, Jerzym Swobodą, Henrykiem Wierzchoniem i Romanem Gruczą.

Połączone chóry wzięły udział w kilku znaczących festiwalach muzycznych, m. in. w: Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Koszalinie, Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach.

Do najważniejszych utworów wokalno - instrumentalnych wykonanych wspólnie należą: Missa Brevis B-dur KV 275 W.A. Mozarta , Psalmus A. Brejzy, Missa Pro Patria M. Kowalskiego, Oratorium Chrystus na Górze Oliwnej L. van Beethovena, Magnificat J. Ruttera, Missa Jubilata T. Glanza, Msza C-dur Koronacyjna W.A. Mozarta, Msza d-moll Nelsońska J. Haydna, Missa miseri cordis L. Kułakowskiego. Aktualnie w przygotowaniu są: Msza G-dur F. Schuberta oraz Requiem d-moll W. A. Mozarta.

Efektem współpracy obu chórów jest sześć płyt CD: „JUBILATE DEO” (2006), „KOLĘDY” (2007), „MAGNIFICAT” (2009), „MISSA MISERI CORDIS LESZKA KUŁAKOWSKIEGO”(2011), „KOLĘDY POLSKIE” (2011) oraz „ORATIO” (2012).