Koncert w Toruniu
Aktualności
Koncert w Toruniu Drukuj

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem artystycznym objęli J.E. ks. bp Andrzej Suski – Biskup Toruński, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Wykonawcami koncertu byli soliści: Anna Fabrello – sopran, Karolina Sikora – alt, Marcin Pomykała – tenor i Szymon Kobyliński – bas, Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy, Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Aleksandry Grucza – Rogalskiej.
Podczas koncertu zabrzmiał utwór współczesnego kompozytora, profesora Akademii Pomorskiej w Słupsku i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Leszka Kułakowskiego „Missa miseri cordis", dzieło dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Missa miseri cordis czyli Msza ubogiego serca Leszka Kułakowskiego jest dziełem wokalno – instrumentalnym na 4 głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.
Trwające ponad godzinę dzieło, skomponowane na rozbudowany aparat wykonawczy, zachwyciło zarówno wysublimowanym brzmieniem skłaniającym do kontemplacji jak i szerokim wachlarzem barw dźwiękowych w tutti powodujących euforyczną radość ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców owacjami „na stojąco”.