Orkiestra Come Amabile
Aktualności Orkiestra Come Amabile Orkiestra Come Amabile

Pewien młody pianista dawał próbę swych umiejętności przed Arturem Rubinsteinem. Po kilku niezbyt udanych akordach zwrócił się
do Mistrza: - Czy ma Pan jakieś życzenia? Jak Pan widzi mogę zrobić z fortepianem wszystko, co mi się tylko podoba!
Mistrz odparł: - Wobec tego, niech pan zamknie klawiaturę!

Orkiestra Come Amabile PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 7
Informacje - Orkiestra Come Amabile
czwartek, 05 listopada 2015 15:25

Orkiestra Come amabile
Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.
Albert Einstein

Orkiestra Come amabile, złożona z uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, powstała z inicjatywy dyrektor Ewy Stąporek–Pospiech we wrześniu 1995 roku.Tworzą ją młodzi muzycy uczęszczający do szkoły I stopnia. Od początku istnienia prowadzi ją Krzysztof Krymer. Zespół stworzony jest na wzór orkiestry odeonowej. W zajęciach i koncertach uczestniczą zarówno skrzypkowie, jak i wiolonczeliści, ale także pianiści, młodzi muzycy reprezentujący instrumenty dęte drewniane takie jak: flet, klarnet, fagot oraz dęte blaszane – trąbka. Do tego składu, w zależności od rodzaju repertuaru, dochodzą także perkusiści.
Repertuar orkiestry obejmuje utwory od okresu baroku poprzez utwory okresu romantycznego do opracowań popularnej muzyki współczesnej. Wszystkich opracowań i aranżacji dokonuje dyrygent orkiestry.

Uczestniczenie w próbach orkiestry oraz w koncertach daje możliwość, młodym adeptom, odkrywania i wspólnej realizacji wszystkich elementów muzyki zawartych w partyturze. Uczy także współodpowiedzialności za efekt końcowy, a nade wszystko wypełnia zapotrzebowanie dzieci na „zabawę”, radość i zadowolenie, które spełnia się po dobrze wykonanym chociażby fragmencie dzieła muzycznego. To własnie od tego pojedynczego elementu zaczyna się coroczna praca z nowymi członkami zespołu.

Do sukcesów orkiestry można zaliczyć I miejsce w Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych I stopnia w Będzinie w 2011 roku. Udział w programie telewizyjnym promującym województwo kujawsko-pomorskie  – „To właśnie Polska”. Udział w telewizyjnym show „Filharmonia dowcipu” z Waldemarem Malickim i Zenonem Laskowikiem, koncerty w Sali Filharmonii Pomorskiej razem z Capellą Bydgostiensis podczas Światowego Dnia Misia Pluszowego oraz cyklicznych audycjach Filharmonii Pomorskiej – „Od brzuszka do uszka maluszka”. Ważnym sukcesem orkiestry było także nagranie, skomponowanej przez mgr Krzysztofa Krymera, muzyki do przedstawienia „Legenda o królu Popielu”, które to przedsięwzięcie wspólnie ze wspaniałą grą aktorską dzieci przedszkolnych z Białych Błót zdobyło I miejsce w konkursie programu Erazmus – Comenius.
mgr Krzysztof Krymer

Poprawiony: czwartek, 05 listopada 2015 15:30