Struktura organizacyjna
Aktualności Struktura szkoły Struktura organizacyjna

Nella Rubinstein - żona artysty jest autorką legendarnej książki kucharskiej "Nela's Cookbook", wydanej w Nowym Yorku w 1983 roku. W Polsce wydana pod tytułem "Kuchnia Neli" /pełna wersja z roku 2001 wydawnictwo Muza/. Książka ta jest zapisem upodobań kulinarnych Mistrza i bohemy artystycznej Nowego Jorku, Los Angeles oraz Paryża. "Nela's Cookbook" stanowi zródło inspiracji dla wielbicieli talentu i sztuki życia Artura Rubinsteina.

W skład Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych

im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy wchodzą:

- Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, dająca podstawy wykształcenia muzycznego i wykształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej oraz możliwość dalszego kształcenia w szkole muzycznej OSM II stopnia lub PSM II st. Nauka trwa 6 lat.

- Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia,
dająca wykształcenie muzyczne, wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum i liceum. Absolwent uzyskuje dyplom ukończenia OSM II stopnia i świadectwo maturalne.

- Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia
, dająca podstawy wykształcenia muzycznego oraz możliwość dalszego kształcenia w szkole muzycznej II st. Nauka trwa sześć lat. W ramach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia prowadzony jest także czteroletni wydział młodzieżowy.

- Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia, dająca średnie wykształcenie muzyczne po zdaniu egzaminu dyplomowego oraz możliwość dalszego kształcenia w akademiach muzycznych lub innych w Polsce i za granicą.

Uzyskanie dyplomu szkoły muzycznej poprzedzone jest wykonaniem recitalu dyplomowego, a w przypadku rytmiki - kompozycji przestrzenno-ruchowej, improwizacji fortepianowej oraz prowadzeniem lekcji.

Szkoła kształci uczniów na:
  • instrumentach klawiszowych - fortepian, organy, akordeon, klawesyn;
  • instrumentach dętych - flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon, tuba;
  • instrumentach perkusyjnych;
  • instrumentach smyczkowych - skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas;
  • na gitarze i na harfie;
  • wydziale wokalnym;
  • wydziale rytmiki.

Istnieje także możliwość uprawiania muzyki w ramach założonej w 1991 roku Fundacji Viva Musica. Pieniądze uzyskane z działalności tej Fundacji przeznaczane są na rozwój talentów, pomoc i promocję osób szczególnie uzdolnionych, konkursy, kursy i warsztaty.