Odwiedź nas: Facebook  YouTube

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W PZSM W BYDGOSZCZY

Małgorzata Gackowska

– Logopeda szkolny

W Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zajęcia logopedyczne prowadzone są od 2011 roku, początkowo w ramach projektu
„Każde dziecko jest inne”. Od września 2014 roku z zajęć logopedycznych mogą korzystać wszyscy uczniowie OSM I i II stopnia, którzy potrzebują takiego wsparcia.

Zajęcia logopedyczne są środkiem pomocy dziecku. Ich treści, formy, metody są maksymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. W ramach terapii logopedycznej dzieci wykonują liczne ćwiczenia, mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy i wad wymowy. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo- słuchową. Ważnym ćwiczeniem jest usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, czyli języka, warg, podniebienia miękkiego oraz policzków.

Reedukacja wad wymowy obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywołanie głosek prawidłowych, a następnie ich utrwalenie w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej. Zajęcia logopedyczne mają na celu także wzbogacenie słownika dzieci, umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy. Wspólne zabawy i gry logopedyczne dostarczają dzieciom wiele radości i zadowolenia z osiągniętego sukcesu, jakim jest prawidłowa wymowa.

Zajęcia logopedyczne prowadzone są indywidualnie. Sala do zajęć logopedycznych wyposażona jest w różnorodne pomoce logopedyczne: książki, zestawy ilustracji, historyjki obrazkowe oraz gry logopedyczne.  Funkcję logopedy w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych pełni Małgorzata Gackowska, absolwentka studiów pierwszego stopnia  na kierunku logopedia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Swoją wiedzę dalej poszerza na studiach drugiego stopnia magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku logopedia.

e-Rekrutacja

Fundacja VIVA MUSICA